Menu Zamknij

Jakie zabiegi oferuje chirurgia stomatologiczna?

Czasami pacjent potrzebuje usunięcia zęba z jamy ustnej. Istnieje kilka powodów, dla których chirurg zębowy zaleca to leczenie, być może ząb jest zaklinowany w szczęce, zniszczony lub celem może być wyrównanie zębów w szczęce w odpowiedni sposób. Jeśli dentysta zasugeruje ci ekstrakcję zęba, powinieneś zrozumieć, na czym polega ten proces i czego możesz się spodziewać po zakończeniu zabiegu. Ustalając realistyczne oczekiwania, możesz złagodzić swoje obawy i odpowiednio przygotować się na usuwanie ósemek.

Ekstrakcję zębów mądrości przeprowadza chirurg zębowy

Zęby mądrości są ostatnimi zębami, w które rosną nam w dorosłym okresie. To cztery tylne zęby trzonowe, które zwykle wyrzynają się dopiero w wieku kilkunastu lat lub na początku dwudziestego roku życia. Ale czasami nie rosną prawidłowo, ponieważ nie ma wystarczająco dużo miejsca w szczęce lub ząb wychodzi pod niewłaściwym kątem. Zaklinowane zęby mądrości mogą prowadzić do tkliwych, opuchniętych dziąseł, a nawet silnego bólu w szczęce. W najgorszym przypadku częściowo wyrżnięte zęby mądrości mogą powodować próchnicę, infekcje, a nawet choroby dziąseł. Dlatego czasem pacjentom polecane jest usuwanie ósemek, a taki zabieg w znieczuleniu przeprowadzimy w gabinecie chirurgii stomatologicznej.

Czy usuwanie ósemek to skomplikowany zabieg?

Zęby mądrości, nazywane potocznie ósemkami, są problematyczne z dwóch powodów. Ich korzenie czasami nie są w pełni ukształtowane i rosną w obszarach, w których kość podtrzymująca jest mniej gęsta. Dlatego zwykle chirurgia stomatologiczna zaleca ekstrakcję zębów mądrości wkrótce po ich wyrośnięciu. Ale nie martw się, ponieważ te same czynniki sprawiają, że ósemki są stosunkowo łatwe do usunięcia w znieczuleniu, a okres rekonwalescencji też jest krótki. Jednak ekstrakcja zębów mądrości, szczególnie tych, które są zaklinowane, może być trudnym, a czasem traumatycznym doświadczeniem dla pacjenta, wymagającym znieczulenia, a następnie kilkudniowego powrotu do zdrowia. Obecnie usuwanie ósemek jest to stosunkowo powszechna procedura, która nie powinna być powodem do niepokoju lub nadmiernego strachu, jeśli operacja jest uzasadniona.


Chirurg zębowy może również w niektórych sytuacjach zaproponować usunięcie zęba mlecznego. Czasami zdarza się, że zęby mleczne u dzieci nie wypadają i nie ustępują miejsca dla pojawiających się zębów stałych, co może powodować wiele problemów ze zdrowiem i prawidłowym ustawieniem zębów w przyszłości. Zdarzają się również przypadki, że u nastolatków i osób dorosłych zęby mleczne nadal obecne są w szczęce, dlatego trzeba udać się do gabinetu chirurga stomatologa poddać się zabiegowi usunięcia zęba mlecznego.