Menu Zamknij

Higienizacja jamy ustnej

ALBUSDENT - Centrum Stomatologiczne

Higienizacja jamy ustnej przebiega w czterech etapach, na które składają się:

 • Scaling
 • Piaskowanie
 • Polerowanie
 • Fluoryzacja

Scaling

Scaling to usuwanie kamienia nazębnego, który jest niemożliwy do usunięcia „domowymi” sposobami. Niewłaściwa higiena jamy ustnej, niedokładne szczotkowanie, obniżone pH śliny, a dodatkowo rodzaj spożywanego pokarmu prowadzą do odkładania się resztek i ich mineralizacji, tworząc kolejne warstwy kamienia nazębnego. Najgroźniejsze są jednak złogi umiejscowione w kieszonkach dziąsłowych, ponieważ są one niewidoczne oraz niewyczuwalne przez pacjenta, w połączeniu z bakteriami tworzą stany zapalne dziąseł. 


Długotrwała obecność kamienia nazębnego skutkuje:

 • próchnicą i demineralizacją szkliwa
 • zapaleniem dziąseł
 • zapaleniem tkanek przyzębia
 • odsłonięciem szyjek zębowych 

Usuwanie kamienia nazębnego wykonywane jest między innymi skalerem ultradźwiękowym i zazwyczaj jest to zabieg bezbolesny dla pacjenta. Wysokiej częstotliwości drgania końcówki skalera powodują odpadanie kamienia. Zabieg ten w żadnym wypadku nie uszkadza powierzchni zęba. 

Piaskowanie

Piaskowanie to kolejny etap higienizacji jamy ustnej. Celem tego zabiegu jest oczyszczenie powierzchni zębowych z osadów po kawie, herbacie, czerwonym winie i innych spożywanych pokarmach. Zęby stają się gładkie i zyskują jaśniejszą barwę.

Po wykonaniu scalingu i piaskowania, przechodzimy do zabiegu polerowania specjalną pastą o współczynniku ścieralności RDA 21.

Do ostatniego etapu higienizacji jamy ustnej należy fluoryzacja. Zęby zostają zabezpieczone związkami fluoru, co ma na celu zwiększyć odporność na próchnicę. 

Należy podkreślić, że osadzanie się kamienia nazębnego jest kwestią indywidualną. Każdy z nas ma do tego inne predyspozycje. Zależy to od wielu czynników takich, jak:

 • dieta
 • palenie tytoniu
 • ilość spożywanej kawy lub herbaty
 • zawartość soli mineralnych w ślinie

Bardzo istotna w profilaktyce przeciw kamieniowi nazębnemu jest odpowiednia higiena jamy ustnej, czyli regularne mycie zębów (zalecane po każdym posiłku), stosowanie płynów do płukania jamy ustnej, używanie nici dentystycznych oraz systematyczne wizyty u stomatologa lub higienistki stomatologicznej.
Zabieg higienizacji jamy ustnej powinien być przeprowadzany co pół roku, a u niektórych osób nawet co trzy miesiące.

Opinia klientów jest dla nas ważna

Każdy Pacjent to dla nas odrębna historia. Nie liczymy numerków na liście Pacjentów do przyjęcia… Widzimy człowieka, któremu należy pomóc, doradzić, poświęcić chwilę, aby rozwiać jego wątpliwości… Nie wahaj się! Zaufaj nam i zostań naszym kolejnym zadowolonym Pacjentem.

5/5
Gorąco polecam Albusdent! Pod opiekę trafiłam do doktor Anny Szyperskiej i była to najlepsza decyzja. Rzetelna, sympatyczna, z dużym doświadczeniem kobieta, która potrafi świetnie doradzić, przez co mogę cieszyć się teraz pięknym uśmiechem. Razem z Panią Anetką (która od wejścia wita szerokim uśmiechem) tworzą duet idealny, przez co atmosfera podczas wizyty jest znakomita.
Karolina

Umów się na konsultacje

Zadzwoń lub umów się online

693 760 000

Call Now ButtonZadzwoń! +48 693 760 000