Menu Zamknij

Leczenie kanałowe zębów

Endodoncja

Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się leczeniem chorób miazgi zębowej oraz tkanek okołowierzchołkowych. Oczywiście jest to leczenie metodą kanałów, stosowaną w przypadku infekcji miazgi. Jest to skutek występowania próchnicy, w tym przypadku stomatolog będzie usuwał zainfekowaną miazgę poprzez specjalne kanały, następnie następuje uszczelnienie za pomocą specjalistycznego materiału stomatologicznego. Endodoncja zajmuje się także profilaktyką próchnicy zębów, z pewnością stomatolog endodonta będzie mógł doradzić nam odpowiednią pastę do zębów, oraz skuteczne sposoby jak zadbać o to, aby pozbyć się próchnicy z naszej jamy ustnej.

Leczenie chirurgiczne zęba

W stomatologii wykorzystuje się także leczenie chirurgiczne zęba, w tym przypadku można wykorzystać znieczulenie ogólne lub też miejscowe, prowadzone przez anestezjologa. Stosowane jest także zamrażanie, czyli wykorzystanie chlorku etylu, do obniżenia temperatury tkanek, może to być także znieczulenie nasiąkliwe, poprzez wstrzykiwanie odpowiedniego środka bezpośrednio do tkanki. Obecnie stosuje się także znieczulenie bezigłowe za pomocą odpowiedniej strzykawki, która tłoczy płyn pod dużym ciśnieniem.

Dzięki temu będzie można wykonać wiele specjalistycznych zabiegów, w ten sposób usuwamy przykładowo ósemki, czyli zęby mądrości. Wyrzynają się na samym końcu, niekiedy w tym przypadku mogą występować różnego rodzaju dolegliwości, niekiedy także ósemki wyrzynają się w sposób nieprawidłowy, wówczas konieczna będzie interwencja chirurgii stomatologicznej.

Leczenie kanałowe zęba z wykorzystaniem mikroskopu

Obecnie leczenie kanałowe zęba może odbywać się pod mikroskopem, dzięki temu pozwala to uniknąć usunięcia zęba. Jest to bardzo dokładna metoda leczenia, dodatkowo także możemy zapewnić odpowiednie oświetlenie zęba, dzięki czemu stomatolog będzie mógł prawidłowo wybrać sposób wykonania kanałów. Bardzo istotne jest oczyszczenie całego kanału, będzie to miało duży wpływ na leczenie naszego zęba, z pewnością wykorzystanie mikroskopu może pozwolić także na dokładniejsze wypełnianie kanałów, dzięki czemu możemy także skrócić czas leczenia.

Chirurgiczne usuwanie zęba

Ekstrakcja zęba jest oczywiście ostatecznością, decyzję o zabiegu powinien podjąć lekarz stomatolog jeżeli inne środki nie będą skuteczne, niemożliwe będzie wyleczenie. Oczywiście należy wykonać odpowiednią diagnostykę, wykonać zdjęcia RTG, dzięki temu stomatolog będzie wiedział jak ułożony jest ząb, co pozwoli prawidłowo dobrać zabieg oraz uniknąć ewentualnych powikłań. Niekiedy ekstrakcja jest dość trudna, dlatego też wykorzystywany jest zaawansowany technologicznie sprzęt, który zapewnia ochronę naczyń krwionośnych oraz tkanek miękkich, mogą być to przykładowo urządzenia piezoelektryczne.