Menu Zamknij

Czym zajmuje się stomatologia dziecięca?

Stomatolog dziecięcy to inaczej pedodonta, jest to lekarz, który specjalizuje się w leczeniu dzieci młodzieży oraz niemowląt. Oczywiście dodatkowo zajmuje się także protetyką oraz różnymi schorzeniami jamy ustnej. Warto zwrócić uwagę, iż jama ustna u młodych ludzi różni się od uzębienia u osób dorosłych, dlatego też należy stosować odpowiednie metody leczenia.

Dentysta dla dzieci i niemowląt

Oczywiście stomatolog dziecięcy powinien być osobą, która będzie wyrozumiała, będzie umiała nawiązać dobry kontakt z dzieckiem. Z pewnością stomatolog dziecięcy może zająć się ząbkowaniem, różnego rodzaju zaburzeniami, które mogą występować w niemowląt. Jest to proces, który rozpoczyna się już u dzieci kilkumiesięcznych, wszystkie zęby wyrastają najczęściej do trzeciego roku życia. W tym okresie dzieci są drażliwe ze względu na wzrost zębów, towarzyszą temu także spuchnięte dziąsła. Stomatolog może zalecić wówczas przykładowo specjalny masaż dziąseł, który będzie miał za zadanie ulżyć w cierpieniu niemowlaka, może zalecić także specjalne środki, które mogą uśmierzyć ból.

Dentysta dziecięcy zadba o zęby mleczne

Na początku u dzieci pojawia się 20 zębów mlecznych, z pewnością warto wybrać odpowiednie preparaty do higieny jamy ustnej, należy pamiętać, iż zęby mleczne nie są do końca rozwinięte. Mleczaki to zęby słabsze od zębów stałych, dlatego też są bardzo podatne na powstawanie próchnicy. Lekarz dentysta dziecięcy może zalecić odpowiednie pasty do zębów, odpowiednią metodę szczotkowania. Oczywiście zęby mleczne wypadają w okresie pomiędzy 6 a 13 rokiem życia, kiedy zastępują je nasze zęby stałe, objawia się to poluzowaniem oraz wypadaniem mleczaków. W tym okresie warto zadbać o to, aby zęby mleczne były odpowiednio usuwane, dzięki czemu będziemy mogli zadbać o równe zęby stałe w przyszłości. Z pewnością stomatolog dziecięcy będzie mógł usuwać mleczaki, które obluzowały się, a na ich miejsce wchodzą zęby stałe.

Stomatolog dziecięcy leczy wady uzębienia oraz wymowy

Z pewnością lekarz stomatolog może udzielić bardzo wielu wskazówek na temat wybrania najlepszej pasty oraz szczoteczki do zębów. Warto zwrócić uwagę, iż zęby mleczne będą wymagały nieco innej pasty, która będzie dodatkowo zapobiegała próchnicy. Oczywiście dentysta dla dzieci może także nadzorować wypadanie zębów, usuwać zęby mleczne w taki sposób, aby zęby stałe wyżynały się prosto, z pewnością nasze dzieci docenią to w późniejszych latach. Dodatkowo pedodonta może także zająć się wadami wymowy u dzieci czy też zdiagnozować przyczyny przebarwień zębów. Z pewnością warto raz na kilka miesięcy udać się z dzieckiem na kontrolę, aby upewnić się iż nie występuje zagrożenie próchnicą, a zęby rosną w sposób prawidłowy.