Menu Zamknij

Co to są implanty zębowe?

Implant dentystyczny to zaawansowany technologicznie ząb zastępczy, który naśladuje całą strukturę naturalnego zęba. Tytanowy korzeń jest ciasno osadzony w kości i służy do podtrzymywania korony, mostu lub protezy. Wygląda i działa jak prawdziwy ząb i może przetrwać całe życie, jeśli będzie odpowiednio pielęgnowany. Obecnie stomatolodzy coraz częściej stosują implanty zębowe w celu uzupełnienia pojedynczych i wielu ubytków zębowych. Technologia wszczepienia implantów zębowych stała się najnowocześniejszym rozwiązaniem zastępczym zębów ze względu na swoje zalety w porównaniu z wcześniejszymi metodami. A dzięki nowoczesnym innowacjom w stomatologii estetycznej coraz więcej pacjentów może z nich skorzystać.

Kto może zdecydować się na wszczepienie implantu zębowego?

Jeśli masz jeden lub więcej brakujących zębów lub masz złamane czy zepsute zęby, które mogą być nie nadają się do leczenia, sztuczny ząb może być odpowiednim rozwiązaniem. Jeśli czujesz się niekomfortowo ze swoimi protezami, protezą częściową lub mostem, możesz skorzystać z technologii wszczepienia implantów zębowych w gabinecie stomatologicznym. W przeszłości pacjenci z niewystarczającą gęstością kości lub z pewnymi schorzeniami lub nawykami nie byli uważani za kandydatów do implantacji, jednak postępy w diagnostyce i rekonstrukcji kości szczęki sprawiły, że większość pacjentów może otrzymać implanty zębowe.

Obecnie sztuczny ząb może z powodzeniem zastąpić utracone naturalne zęby

Jedną z największych zalet implantów zębowych jest to, że przywracają one pełną siłę żucia. Większość pacjentów nie potrafi odróżnić swoich naturalnych zębów od implantu. Mogą jeść z nim całkowicie normalnie, a także mogą normalnie szczotkować i nitkować jamę ustną oraz jeść ulubione potrawy. Podczas gdy most dentystyczny lub proteza mogą przetrwać tylko około 10 lat, sztuczny ząb może trwać przez całe życie. Implant zębowy jest wykonany z tytanu i integruje się z kością szczęki. Jest biokompatybilny, co oznacza, że jest nietoksyczny i nie jest odrzucany przez organizm, może zatem zastąpić utracony ząb naturalny.

Tam, gdzie brakuje nam zęba, kość szczęki w pustej przestrzeni ulega degradacji i zanikowi z powodu braku stymulacji. Jeśli w pierwszym roku po utracie zęba nie zostanie wszczepiony implant, obszar kostny traci 25 procent swojej objętości, a utrata masy kostnej trwa przez lata. Ponieważ implant zębowy zastępuje korzeń i ząb, a żucie zostaje przywrócone do normy, zapewnia niezbędną stymulację dla naturalnego wzrostu kości. Brakujące zęby mogą negatywnie wpływać na zgryz, zdolność żucia i nasz wygląd, dlatego najlepiej jest je zastąpić implantami.